31 Ocak 2014 Cuma

Başkent Hanoi

Vietnam tatilinde son noktamız başkent Hanoi oldu. 6.5 milyon nüfusa sahip bu şehir gelişmişliği ile beni fazlasıyla şaşırttı. Ly tai bu bölgeyi Çinlilerden kesin olarak kurtardıktan sonra burayı başkent ilan etmiş ve de şehir Hanoi ismini 1831’de almış. Başkentliler şehrin tam ortasındaki Hoan Kiem Gölü dibindeki kılıçla Çinlilerden kurtulduklarına inanıyorlarmış.
Our last point was capital Hanoi for Vietnam vacation. With 6,5 million population this city has suprised me well enough because of its development. After freeing from Chinese, Ly tai declared this area as a capital and the city got the name “Hanoi” in 1831. People has believed in that the the sword which was under the Hoan Kiem Lake (in the middle of the city) freed them from Chinese. Başkent Hanoi’deki ilk ziyaret ettiğimiz yer Ho Amcanın (HO CHI MIN) Moselesi oldu. Ho Chi Minh e, Ho Amca diyorum çünkü Vietnamda herkes Ho Amca diye hitap ediyor, Ho Amca1969’da öldüğünde ülkesinin Amerikalılardan kurtuluşunu görmemiş ancak Rusya’dan Lenin Enstitüsünden gelen bir heyet ülkenin Ho Amcası’nın naşına Lenin’e yapılan mumyalama işlemini yapmışlar. Ve cam bir tabuta koymuşlar..

Our first visit was uncle Ho’s mausoleum (HO CHI MIN) in capital Hanoi. I call him uncle Ho, because everyone calls him “Uncle Ho” in Vietnam. İn 1969 when Uncle Ho died he could not see the freeing of his country form Americans. The delegaion came from Lenin Institution from Russia made the mummification process to Uncle Ho’s body- as Lenin’s body – then put him in a glass coffin.Gördüğümde çok şaşırdım çünkü uyuyan bir kişi gibi görünüyor ve hergün yüzlerce kişi kendisini ziyaret ediyor. Yandaki fotoğraf Ho Amcanın ölmeden önceki hali..

Her gittiğim ülkede mümkün olursa polislerle fotoğraf çekiniyorum :)

İçinde 3 semavi dini, Budizmi ve Konfiçyusimi barındıran aslında dünyadaki nerdeyse tüm inanışları birleştiren bir dinin ibadet merkezi olan Kaodizm Tapınağını gezdik.

İlk defa bir tapınağa gittim, doğrusu Budist inanışı hakkında fikir sahibi değildim sadece puta taptıklarını biliyordum. Fakat öyle olmadığını gittiğimde gördüm. Felsefeye inanıyorlar ve put sadece kendi felsefelerini uygulamak için bir nokta. Doğru anlatabildim mi bilmiyorum lakin taptıkları şeyin put değil felsefe olduğunu gördüm.


Genel İzlenimler

Vietnam kesinlikle ölmeden önce 1 defa da olsa gidilmeli ve görülmeli.. 1 ay geçti ordan döndüğümden beri özledim şimdiden.. İnsanlar huzurlu. 90 milyon nüfusun 10 milyonu zengin geri kalan 80 milyon fakir. Fakir ama mutlu.. Sokaklar güvenli, parklarda her sabah thai chi sporu yapılıyor akşamları müzik açıp oynuyorlar, insanlar sakin.. Arabadan çok motorsiklet var.. Vietnamlı kadınlar için beyaz ten çok önemli bu yüzden gün içinde kollarını ve yüzlerini kapatıyorlar.. Kadın dediğin beyaz olur diyorlar bu da solaryumdan çıkmayan arkadaşlarıma bir gönderme olsun..
Masaj Kültürü

Vietnamda adım başı masaj salonu ve spa merkezi.. Masaj yaptırmak çok yaygın, çünkü Viet ırkının inanışına göre, bir kişinin beden sağlığının iyi olması ruh sağlığından geçiyor ve masajın rahatlatıcı etkisinden dolayı cebinde 5 doları olan bir kişi yemek yemek yerine ayak masajı yaptırmayı tercih edebiliyor. Bana gelince her gün masaj yaptırdım hatta havaalanında beklerken bile masaj yaptırdım. Hayatımda geçirdiğim en rahatlatıcı tatildi diyebilirim..

Ho Amcanın Müze Evi

Ho Amcanın evini görünce bir şok yaşadım. Nasıl mı? 1 oda 1 salon ahşap sıradan tatlı bir ev. Şimdiki devlet başkanlarının evlerini yalılarını gördükçe açıkçası Ho Amcayı Vietnamda neden bu kadar çok sevdiklerini daha iyi anladım. Su Kukla Tiyatrosu


1000 yıl öncesinde çiftçiler çocuklarını eğlendirmek için yaptığı gösteri Su Kukla Tiyatrosunu izlediğimde çok şaşırdım. Esasında bizdeki Karagöz Hacıvat tarzında bir gösteri fakat bunu çok geliştirmişler ve Wietnam kültürünün en büyük gösterisi olan Su Kukla Tiyatrosu, hem Viet tarihini ve yaşam biçimlerini anlatıyor. Çok keyifli eğer yolunuz düşerse izlemeden dönmeyin derim.CAPITAL CITY HANOI

Our last point was capital Hanoi for Vietnam vacation. With 6,5 million population this city has suprised me well enough because of its development. After freeing from Chinese, Ly tai declared this area as a capital and the city got the name “Hanoi” in 1831. People has believed in that the the sword which was under the Hoan Kiem Lake (in the middle of the city) freed them from Chinese.

Our first visit was uncle Ho’s mausoleum  (HO CHI MIN) in capital Hanoi. I call him uncle Ho, because everyone calls him “Uncle Ho” in Vietnam. İn 1969 when Uncle Ho died he could not see the freeing of his country form Americans. The delegaion came from Lenin Institution from Russia made the mummification process to Uncle Ho’s body- as Lenin’s body – then put him in a glass coffin.

I was suprised because he looked like sleeping and hundreds of people visit him every day. The photo at left before his death.

İf possible I take a photo with police wherever I go J

We visited Kadoizm Temple as a worship center which combines 3 monotheistic religions, Buddhism, Confucian and almost all beliefs.

This was my first time for temple; I did not actually have an idea about the Buddhist belief, I just knew that they idolize graven image. But I saw it was not like that. They believe in philosophy and the graven image is just a point to apply the philosophy.

I don’t know if I have expressed well but I have seen that they worship philosophy not graven images.

General Impressions:
Vietnam is definitely a must before you die and should be seen at least once. 1 month has passed and I have already missed. People are peaceful, 10 million of 90 million population is rich. The rest is poor but happy. The streets are safe, thai chi sport was done at parks every morning, they dance in the evenings, people are calm.
There are more motorcycles than cars. White skin is very important for Vietnamese women so they cover their arms and faces. They say “ women should be white”; this is for my friends who are solarium fans.

Culture of Massage
There are massage parlors and spa centers everywhere in Vietnam. Massage is common because according to the belief of the Viet race, body health depends on mental health. Because of relaxing effects of the massage, person who has 5 $ could prefers foot massage instead of a meal.

As for me, I had a massage every day even while waiting at the airport. This was the most relaxing vacation of my life.

Uncle Ho’s Museum House
When I saw the Uncle Ho’s house, I was shocked. How? 1+1 namely 1 room 1 saloon, wooden, an ordinary and a sweet house.

When I saw the houses or waterside mansion of current presidents, ı understood better why they love Uncle Ho in Vietnem.

Water Puppet Theatre
I was suprised  when I watched water puppet theatre which was done by farmers to  
entertain children before 1000 years.

Its style is similar to Turkish “Hacıvat Karagöz” but they improved the biggest show of Vietnam culture and it shows Viet history and life style.

İt is very funny and I recommend it.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder