8 Mart 2013 Cuma

Başarılı bir İş Kadını Örneği: BERNA İLTER
Sevgili Okuyucular;Dünya Kadınlar Gününüz kutlu olsun. Umarım bu yıl kadınlarımızım daha çok sosyal ve iş yaşantıda faaliyet göstereceği güzel bir yıl olur... Kadınlarımıza uygulanan şiddetin artık son bulmasını ümit ediyorum... Çok başarılı ve bana ilham veren, örnek aldığım bir iş kadının öyküsünü anlatmak istiyorum. 

Kayseri'nin gururu Berna İlter’in Kayserili şirketlerin ürünlerini ihraç etme amacıyla başladığı ticaret hayatında iş hacmi büyüdü, sanayiciliğe dönüştü. Berna Hanım tamamen kendi çabalarıyla bugün kurduğu şirketinde 45 ülkeye yılda 20 milyon dolarlık yatak satıyor. 


Berna İlter' in kitaplara konu olacak başarı öyküsünü kendisinden dinleyelim...
Annem Hatime Hanım emekli öğretmen, Babam Nazmi Bey de emekli assubay. İzmir’de İngilizce işletme okudum. Uluslararası finansa merak sardım. Ailenin tek kızı olarak mezuniyetten sonra Kayseri’ye döndüm. O dönemde yeni özelleştirilmiş Çinkur’da çalışmaya başladım. İhracat birimi kuruyorlardı ben de orada başladım. 3 yıl Çinkur’da çalıştım. Metal üretiliyordu ama fiyatları Londra Metal Borsası belirliyordu. Futures ve options piyasaları araştırdım ve fiyatları hedge etme yollarını öğrendim. Beni Londra Metal Borsası’na gönderdiler. Çinkur’a çok uygun krediler çıkarabildik. 24 yaşındayken metal sektöründe yaptıklarım duyuldu. Danışmanlık teklifleri geldi.
Çinkur kapanınca metal konsunda Özkoyuncular’a danışmanlık yaptım. Londra Metal Borsası işlemlerini yapıyordum, prim alıyordum. 2001 krizi patladığında ben BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret’i yeni kurmuştum. Ya gidip Boydak Dış Ticaret’te çalışacaktım (çünkü o dönemde en iyi dış ticaret şirketi orasıydı) ya da yoluma devam edecektim. Kayseri’nin ürettiği ürünleri inceledim. Emaye tava, tencere, ocak, fırın (Afrika’ya yönelik), çelikkapı v.s. Tanzanya’da bir fuar buldum ve bu tür ürünleri alıp gittim. Mobilya ve çelik kapı sattım, 40 bin dolarlık bağlantı yapıp döndüm.
Cesaretlendim ama komisyoncu olmak da istemiyordum. ‘Çelik kapı en iyi nereye gider, güvenliği en kötü ülkeler hangileri’ diye araştırdım. Nijerya’da karar kıldım. Kayseri ile Nijerya arasında çelik kapı ticareti başlattım. Nijerya’ya gittim ve ayrıca inşaat malzemeleri satanlarla konuştum. Çelik kapı satarken ahşap kapı, ardından koltuk istediler, inşaat malzemeleri de satmaya başladım. Ürünleri alıp kendim satıyordum. Çünkü ihracatta kalite çok önemliydi. Sonra Kuveyt’e Kayseri’den farklı ürünler göndermeye başladım. 2006’ya kadar böyle devam etti. Tanzanya’daki fuarda benden biri yatak kumaşı istedi. Kayseri’de kumaşı Boydak üretiyor. 25 sentlik farkla anlaşamadık. Sonra Avustralya’dan yatak kumaşı istediler. Boyteks’in kumaşlarını Avustralya’ya satmaya başladım. Polonya’dan da Avrupa’ya girdik. Yatak kumaşı isteyenler; yay, keçe de istemeye başladı. Bir süre sonra da bitmiş ürün talebi geldi.
45 ülkeye yatak ihracatının sırrını da “Her ülkenin vatandaşı ne istiyorsa onu üretiyoruz” diye açıklayan Berna İlter, şu bilgileri aktarıyor:
Holandalı’lara çift kişilik satılmaz.
Almanlar için en önemli şey hijyen.
Fransızlar yaylı yatakta yatmaz.
ABD’liler çok yumuşak yatakta yatarlar.
İranlılar çok sert yatakta yatar. Hatta yaylar arasına takoz ve çift keçe koydururlar.
İngilizler, İrlandalılar yumuşak, dar ister.
Japonlar yere serebilecek yatak ister, rulo yapıp dolapta tutar.
Yunanistan’da keçe yasaktır, malzeme doğal olacak, pamuk olacak.
Ruslar, turuncu yeşil, mavi yatak ister, beyaz çok az satılır.
İran’da Bern adıyla 45 mağaza ürünlerimizi satıyor ama en iyi pazarımız Avrupa. Hollanda’da büyük bir depomuz, Belçika’da şirketimiz ve markamız var. İç pazara internetten başladık. Fırsat sitelerinden 4 günde 299 liradan 2 bin visco yatak sattık.
KAYSERİ’de-ki sanayicilerin dayanışma ruhuna da gönderme yapan Berna İlter, şöyle konuşuyor: “Kanada’ya ihracat yapmaya başladım. Fason üretimde sorun yaşıyorum. Eşime gittim (kendisi inşaat mühendisi) 800 metrekarelik yer tuttuk. Eşim batabilecek parayı hesaplamış ve öyle ‘tamam’ demiş. 5 dikiş makinesi 2 kenar kapatma aldık. 10 da işçi. ABD’ye de üretmeye başladık ama 300 bin dolarlık kapitone lazım, paramız yok. Banka teminat mektubu vermiyor. O anda -Boyteks bana çok büyüklük yaptı. ‘Siz yapabildiğinizi yapın, kalan kısmını burada tamamlarız’ dediler. Ben o makineyi alana kadar Boyteks bana böyle destek oldu.”
BERNA İlter, şöyle devam ediyor: “Katalog hazırladım; dünyada kaç çeşit yatak varsa koydum. Almanya’da fuara katıldık. Çok büyük sipariş aldık. Hemen Kayseri’de 6 bin 500 metrekarelik yer tuttuk. Bitmiş yatak ihracatı zordu. Havaleli ürün. Özel pres yaptırdım yayları sıkıştırarak süngeri rulo yaparak 100 yerine 500 yatak sığdırdım. Avrupa’da işçilik yatak kılıfında yoğunlaşmıştı ve çok pahalıydı. ‘Kılıf ihraç edelim’ dedim. İngiltere’yle başladık, ihracatımız patladı. Kılıf işinde de çok büyüdük. Avrupa’da her yere ürün yapar olduk.”
Berna İlter Kimdir?
Berna İlter, 9 Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme 1996 yılı mezunu..
- Londra Metal Borsası’nda “Uluslararası Finans, Metal Ticareti, Futures& Options” konusunda eğitim aldıktan sonra, BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi’ni 2001 yılında kurdu.
- Birçok firmaya uluslararası pazarlama ve dış ticaret danışmanlığı yaptığı süreçte Tanzanya, Kenya, Nijerya ve Nijer gibi pazarlarda Türk ürünlerini tanıttı. Tanzanya’ya mobilya, Nijerya’ya çelik kapı sattı.
- 2006 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu eşi Mustafa İlter ile birlikte 800 metrekarede 10 kişiden oluşan bir ekiple başladıkları yatak üretimi, yine aynı yıl sonunda 2 milyon 100 bin dolarlık bir ihracat rakamına ulaştı.
- Bugünkü ihracatı 20 milyon dolar (Türkiye’nin toplam yatak ihracatı ise 46 milyon dolar).
- Dünyadan 5 kıtada 500’den fazla satış noktasında BRN markalı ürünleri satılıyor.. Mobilyanın merkezi İtalya, tüm Avrupa ülkeleri, Benelüks ülkeleri, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Ortadoğu bu satış noktalarının bulunduğu bölgeler arasında..
- Kayseri’de 24 bin metrekarelik bir alanda kurulan Türkiye’nin en büyük ve en modern üretim tesislerinden biri olan fabrikasında sektörün trendlerini belirleyen ürünlerini tüm dünyaya ihrac ediyor.
- Halen BRN Yatak Türkiye’nin yatak ihracatının lider firması…
- Türkiye pazarına yenilikçi ve alternatif satış kanallarıyla girecek… Tüm dünyaya gerçekleştirilen ihracattan edindiği tecrübeyi, iç pazarda Türk tüketicisine sunmayı hedefliyor.
- Sektörde kadın titizliğini yansıtan hem geleneksel hem yenilikçi hem de farklı ürün gamıyla sağlığı, hijyeni ve kaliteyi ön planda tutuyor..
- Berna İlter, Kayseri Sanayi Odası’na seçilen ilk kadın meclis üyesi…
Ödülleri...

- Avrupa İş Ödülleri’nde (European Business Awards) “Yenilikçilik, Inovasyon ve En İyi Uygulamada” 15.000 firma arasından finale kalarak Avrupa’nın en başarılı 10 girişimcisi arasına girdi ve “Ruban D’Honneur 2011” nişanına layık görüldü.
- BRN Yatak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Harvard Üniversitesi bünyesindeki AllWorld Network tarafından belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 25 şirketi arasında yer aldı.
- Yine Dünya Gazetesi, DHL ve Akbank işbirliğiyle hazırlanan 2009 Türkiye geneli “İhracatın Yıldızları” yarışmasında “Yeni Pazarlama Ulaşma Başarısı” konusunda ödül aldı.
- 2009 Kayseri Sanayi odası Özel Ödülü “Krizde Ihracat ve Istihdamı Artırma ve Yenilikçi Ürünler”…
- 2007 yılında Garanti Bankası ve Ekonomist Dergisi tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimci” Yarışması’nda Türkiye birincisi seçildi.
- 2006 yılında Kayseri Ticaret Odası tarafından “2006 Yılı Başarılı Genç İhracatçısı” seçildi.
- 2001 yılında Dünya Gazetesi tarafından “İllerin En Başarılı Kadınları” kategorisinde ödüle layık görüldü.
Berna İlter' in yaşamı hepimize örnek olacak nitelikte... Üstelik tüm bunların yanı sıra kendisi 2 tane prenses annesi... Hem iş hem de özel yaşamında gıpta edilen biri... Berna Hanım' a  başarılarının devamını diliyorum...
A SUCCESSFUL BUSINESS WOMAN: BERNA İLTER

Dear readers; Happy woman’s day. I hope it will be a year that women are active in social and business life... Violent agaist women should stop..I want the share the story of a successful business woman  who inspires me.

The pride of Kayseri Berna İlter started business life in order to export products from Kayseri, improved, developed and became an industry. She founded a company entirely by her own efforts and now exports mattresses to 45 countries.

Let’s listen her success story from herself…
My mother is retired teacher, my father is retired noncommissioned officer. My university degree is on English business management in İzmir. I had passion for international finance. As the only girl of my family, after graduation I returned to Kayseri. At that time, I started working for a new privatized Çinkur where was organizing a new export department and I worked there for 3 years. They were producing metal but the price is set by London Metal Exchange. I searched futures and options markets then learnt how to hedge prices. They sent me to London Metal Exchange and had suitable credits for Çinkur. When I was 24 years old, my success was heard. I was offered as a consultant. After the closure of Çinkur, I was a consultant of Özkoyuncular. I was dealing with London Metal Exchange and got bonus. As an economic crisis occured in 2001, I founded BRN International Consulting and Foreign Trade newly. I had two choices: working for Boydak Foreign Trade (the best foreign trade company at that time) or being on my own way. I examined the products of Kayseri. Enamel pans, pots, stove, oven (for Africa) and steel door etc. I found the exhibition in Tanzania and I went there with these products. I turned back with 40.000 $ sales revenue and sold furnitures and steel doors. I was encouraged but did not want to be a broker. I searched the most dangerous countries to sell steel door and decided Nigeria. I started a trade for steel door between Kayseri and Nigeria. I went to Nigeria and had conversation with building material brokers. I started to sell wooden doors, seats and building materials. Quality is important for export so I bought products by myself. Then different products from Kayseri to Kuwait till 2006. Someone wanted a mattress fabric. Boydak have produced fabrics in Kayseri but we could not agree for 25-cent difference in price level.  Then someone wanted a mattress fabric from Australia and I sold Boydak’s to them. We entered Polish and European markets. Those who want mattress fabric; also asked for felt. After a while, they demanded final products.

Berna İlter who exports 45 countries explains his secret “we produce whatever each country needs”and conveys following:
You can not sell double bed to Holland. The hygiene is the most important thing for Germans. The French do not lie in spring mattress. American, British and Irish sleep in soft mattress, Iranians sleep in hard mattress even they use double felt.  Japanese demand a bed that they can lie on the ground then keep in a closet by rolling. The felt is forbidden in Greece and raw material must be natural cotton. Russian demand green, blue or orange mattress rarely white one. 45 shops called Bern in Iran sell our products but our best market is Europe. We have big storehouse in Holland and company+brand in Belgium. We have started to sell through internet in Turkey (domestic market) and sold 2 thousand beds for 299 TL in 4 days.

Berna İlter mentions the solidarity of industrialists in Kayseri: 

“I started to sell to Canada but I have a problem with custom manufacturing. With my husband (he is a civil engineer) we hired 800 m2 factory. He calculated possible debts then said “ok”.  We bought 5 sewing and 2 different machines. We employed 10 people. We started to produce in US but needed 300 thousand dollars quilting and we had no money. The bank did not give a letter of guarantee. Boyteks made me a favor till I bought another machine and told “produce as you can, the rest will be finished here” BERNA İlter continious : “I prepared catalogues which included all type of mattresses in the world. We attended a exhibition in Germany and had huge orders. We hired a 6,500 m2 factory in Kayseri. Exporting a finished/final mattress is difficult. I used a special compress system and rolled them so 500 mattresses in a container instead of 100. Europe was concentrated in mattress cover and it was expensive. I thought to export mattress cover and started with England where we had great success. We developed in mattress cover and sold everywhere in Europe.  

Who is Berna İlter?

Berna İlter was graduated from English business management of  “9 Eylül University “ in 1996.

-She founded BRN International Consulting and Foreign Trade company in 2001 after International Finance, Metal Trade, Futures& Options education at London Metal Exchange.

-She represented Turkish products in Tanzania, Kenya, Nigeria and Niger during consulting on international marketing and foreign trade for a lot of companies. 

-She sold steel doors to Nigeria and furnitures to Tanzania.

-In 2006 with her husband Mustafa İlter (graduated from ODTÜ civil engineer) they hired 800 m2 factory and 10 workers. The export revenue of mattress reached 2 million 100 thousand $ in 2006.

-Her current export revenue is 20 million $ (Total mattress export of Turkey is 20 million $) 

-BRN products are sold at more than 500 shops in 5 continents such as Italy (center of furniture), all European countries, Benelüx countries, North America, North Africa and Middle East.

-She exports all over the world from
​​24 thousand m2 Turkey's largest and the most modern production facility in Kayseri. Her products also define trends of this sector, 

-BRN is still the export leader of Turkey on mattress…

-She will enter the Turkish market with new and alternative channels. She aims to use her abroad experience for Turkish market. 

- With traditional, innovative, different range of products and female diligence; she keeps health, hygiene and quality in the forefront..

- Berna İlter is the first woman who was elected for the Council of Kayseri Chamber of Industry.. 

Rewards..

-“Innovation and the Best Practice” reward by European Business Awards: Europe's the most successful top 10 entrepreneurs among 15.000 companies and “Ruban D’Honneur 2011” medal

- “Turkey's Fastest Growing 25 Companies” reward by AllWorld Network which is under Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey (TOBB) and the Harvard University.

-During “The Stars of Export in Turkey” competition “Success in Reaching New Markets” reward by newspaper called Dünya, DHL and Akbank cooperation in 2009

- "Increase Export, Employment and Innovative Products During Crisis” special prize of Kayseri Chamber of Industry in 2009 

- Winner of "Woman Entrepreneur" which was held for the first time in Turkey by Garanti Bank and Economist magazine in 2007

- “Young and Successful Exporter” by Kayseri Chamber of Industry in 2006

-“The Most Successful Women of Cities” by newspaper called Dünya in 2001


Berna İlter's life story can be a guide for all of us... Moreover she is a mother of 2 princesses.. She is envied both in business and private life..I wish her continued success.


1 yorum:

  1. hayranlık duyarak okudum..insana heycan veren bir başarı..

    YanıtlaSil